Vintage geçmiş dönemlerde trend olmuş eşyaların ve eski dönem ruhunu taşıyan mobilya ve aksesuarların günümüz trendleriyle birleşen bir tarzdır. Vintage’in kelime anlamını bile başlı başına  tartışma konusudur. Anlamına kim ne derse desin Vintage tarzın göz kamaştırıcı ve özgün bir tarz olduğunu sanırım hepimiz hem fikiriz.

Eğer evinizi Vintage dekorasyona göre dizayn etmek istiyorsanız. Evinizin genel tarzını bozmadan ufak dokunuşlar sayesinde Vintage tarzını yansıtabilirsiniz. Büyüklerinizden kalmış eski kumaş, tabaklar, fincanlar, eskitme mobilyalar falan varsa onları kullanarak  salonunuzun havasını değiştirmiş olursunuz. Elinizde eskiden kalma eşyalar yoksa Vintage tarzı aksesuarları bulmak için artık ülke ülke gezmenize gerek Vintage parçaları İstanbul’daki esnaflardan bulabilirsiniz.

Vintage dekorasyonda kullanılan renkler daha çok açık renk olmasının yanı sıra koyu yeşil, kiremit rengi, hardal sarısı, uçuk pembe, lacivert tercih edilen renklerdir. Duvarlarınızda büyük desenli perdelerin yanı sıra, desenli veya çizgili duvar kağıtları kullanılabilir. Duvarlarda aksesuar olarak altın yaldızlı altın veya bakır ton renklerinde kullanılan veya renkli fotoğraf çerçeveleri, tablolar, eski dönem tarzlarda posterler veya vintage tarz dekorasyonlarda tercih edilen fotoğraf albümleri ile duvarınızı bütünleştirebilirsiniz. Vintage tarzda koltuklarda çok aksesuarlar kullanılır ama koltuk tercihi yapmak isteyenlerde ahşap mobilya, kadife koltuk kullanabilirsiniz. Bunların yanı sıra modern koltuklarda kullanılır. Modern koltuklara ufak dokunuşlar sayesinde Vintage tarzına uyarlayabilirsiniz. Büyük desenli daha çok Osmanlı motifleri kullanılan bir koltuk örtüsü kullanabilirsiniz. Dekoratif koltuk minderleri ile beraber Vintage tarzı çok güzel yansıtabilirsiniz.

Salonlarda en önemli eşyalardan biride orta sehpadır. Peki ya Vintage tarz salonlarda orta sehpa nasıl olur?

Sehpa olarak bavul ve sandık kullanımı oldukça fazladır. Çeyizinizden kalma çeyiz sandığınızı kullanmak için güzel bir fırsat olabilir. Salonunuzda bir okuma köşeniz varsa aydınlatma olarak renkli desenli abajur tercihinde bulunabilirsiniz. Şömine seviyorsanız ve salonunuza uygun olmayacağını düşünüyorsanız eski tip şöminelerin salonunuza uyum sağlayacağını gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz. Avize kullanımınız ise eskitme, ahşap veya retro modeller kullanabilirsiniz. Genellikle sarkıtma avizelerin daha uygun olduğunu belirtmek isteriz. Salonunuzda kullanacağınız aksesuarlar ise nostaljik ürünler, metal eski panolar, metal plaklar, renkli veya eskitme duvar saatleri, el oymaları veya salonunuza uygun olarak biblolar tercih ederek salonunuza Vintage etkisini yaratabilirsiniz.