Son dönemin tercih edilen dekorasyon çeşitlerinden biri olan Country Tarz Dekorasyon, özellikle Amerikan, İngiliz ve Fransız evlerinde kullanılan ahşap, fresh ve natürel bir görünüm kazandıran dekorasyon tarzıdır.

Bir zamanların en iyi mobilya şirketlerinden olan Ralph Louren markasının ürünleri ile başlayan akımın günümüzde tekrar yer bulmasıyla, yeni dekorasyon fikirleri de üretilmektedir.

Özensiz, doğal ve gösterişten uzak bir dekorasyon oluşturmak için aşağıdaki adımları takip ederek, siz de hayalinizdeki Country Tarzı görünümü yakalayabilirsiniz…

1.Adım: Gösterişten Uzak Durun!

Bu tarzın en belirleyici özelliği sadeliği olduğundan, gösterişten uzak, doğal ve rahat görünüm elde etmelisiniz.

Yatak odası için kullanacağınız mobilyalar desenden ve motiften uzak olmalıdır. Yatağınızın üzerini onunla uyumlu bir çok rahat ve büyük yastıkla kombinleyebilir ve doğal bir tarz yaratabilirsiniz.

Salonunuz için berjel koltuklar vazgeçilmez parçanız olabilecekken, büyük abajür ve ortalıkta bırakılmış görünümüne sahip birkaç biblo koyabilirsiniz.

Mutfağınızda ise set olarak mermer kullanmaktansa ahşap görünümlü bir set tercih edebilirsiniz.

2.Adım: Pastel Tonlar Tercih Edin!

Fresh görünüm yakalamak için en önemli ipucu renklerdir. Pastel ve belli belirsiz tonların kullanımı daima daha natürel bir görünüm kazandıracağından country dekorasyon tarzı ile de bağdaşacak ve tercih ettiğiniz renkler dekore ettiğiniz odada adeta bir doğallıkk ve rahatlık havası yaratacaktır.

Tercih edilebilecek pastel tonlar ise; bebe mavisi, su yeşili, pudra, yavru ağzı gibi renkler olabilir.

3.Adım: Ahşap Mobilyalara Ağırlık Verin!

Pastel tonlara ağırlık verdiğiniz odada öne çıkarmanız gereken model ahşap eşyalar olacaktır. Hem natüralliği müthiş bir biçimde tamamlayacak hem de açık tonların arasında kendini oldukça iyi belli edecektir.

Salonlarınızda, masa sandalye takımınızı, sehpalarınızı,

Yatak Odanızda, tavan görünümünü, duvar kağıdını, süs eşyalarını

Mutfağınızda ise, zemin ve tezgahınızı ahşap malzemelerden döşeyebilirsiniz.

4.Adım: Bitkilerin Doğallığı ile İlham Bulun!

Fresh görünümün olmazsa olmaz parçası bitkilerdir. Kendiliğinden doğal ve fresh görüntüye sahip olan bitkiler her türlü oda dekorasyonunda kullanılarak Country Tarzında Dekorasyon tamamlanabilir. İster büyük ahşap bir saksıda, geniş yaprakları olan bitkiler, isterseniz de minik saksılardaki türlü kaktüsler ile dekorasyonunuzu tamamlayabilirsiniz.

5.Adım: Mumlar ile Işıklandırın!

Genelde avizelerde kullanılan gösterişli hava Country Tarzı dekorasyonlarda kullanılmayacağından sade bir aytınlatıcı seçerek, büyük abajurlar ve en önemlisi de farklı boy ve ebatlardaki mumluk ve mumlar ile dekorasyonunuzu aydınlık bir hale çevirebilirsiniz.

İşte tüm bu adımlar sonucunda istediğiniz tarzdaki Country Dekorasyonunu yakalamanız mümkün…